Wydarzenia cykliczne

Konkurs „Czytelnik Roku” organizowany w Gminnej Bibliotece Publicznej w Sułoszowej oraz Filii w Wielmoży przeznaczony jest dla wszystkich czytelników zarejestrowanych w danej bibliotece – obejmuje trzy kategorie wiekowe czytelników. Celem konkursu jest popularyzowanie czytelnictwa w środowisku, zainteresowanie użytkowników biblioteki dobrą lekturą, aktywizowanie oraz wyrabianie nawyku systematycznego czytania, promocja książki i czytelnictwa, zachęcenie do częstego odwiedzania naszych Bibliotek. Osoby, które od 2 stycznia do 31 grudnia, danego roku, wypożyczą największą ilość książek i audiobooków, przestrzegając regulaminu biblioteki, zostaną uhonorowane tytułem „Najlepszego Czytelnika Roku” oraz nagrodzone. Dodatkowe punkty można zdobyć za recenzję lub ilustrację do przeczytanej książki. Wyłonienie zwycięzców konkursu nastąpi na podstawie danych z systemu bibliotecznego. Regulamin konkursu dostępny w wypożyczalniach naszych bibliotek.

Wydarzenie promujące produkty lokalne zapoczątkowane zostało w 2019 r. przez Centrum Kultury w Sułoszowej. Złożony został wniosek w ramach naboru nr 27/2018/G – Powierzenie grantów – Promowanie obszaru objętego LSR, w tym produktów i usług lokalnych poprzez zorganizowanie imprez, wydarzeń promujących lokalne produkty.  Tytuł zadania  –  “Święto Truskawki Sułoszowskiej”. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie i Centrum Kultury w Sułoszowej znalazło się na liście Grantobiorców. W ramach wydarzenia zostają podjęte działania zmierzające do wypromowania produktu lokalnego – Truskawki Sułoszowskiej. Impreza plenerowa z licznymi konkursami i quizami dla uczestników, odbywa się w połowie czerwca. Lokalni producenci truskawki promują i oferują swoje owoce. Wydarzeniu towarzyszą Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Sułoszowa, które na swoich stoiskach oferując uczestnikom wielorakie smakołyki, a także występ „gwiazdy wieczoru” i zabawa taneczna

Centrum Kultury w Sułoszowej, corocznie w okresie przedświątecznym, organizuje zajęcia folklorystyczne poświęcone tworzeniu kwiatów bibułkowych, a następnie palm wielkanocnych. Niedziela Palmowa, zwana również Kwietną, to w liturgii kościoła katolickiego pamiątka wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Dziś święci się palmy na pamiątkę gałęzi palmowych rzucanych przed Jezusem, kiedy to wjeżdżał na osiołku do miasta. Celem warsztatów jest zaprezentowanie umiejętności samodzielnego wyplatania palm wielkanocnych, a także zainteresowanie dzieci i młodzieży kulturą i tradycjami regionu. Co najważniejsze – nie będą to zakupione w sklepie czy kwiaciarni, lecz własnoręcznie wykonane palmy, dzięki czemu są elementem żywej tradycji i kultury ludowej, a nie tylko pamiątką przeszłości. Zapisy na kilkuetapowe zajęcia w Centrum Kultury oraz pod nr tel. 12 389 60 46. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Osoby chętne powinny postarać się o potrzebne materiały (bibuła, krepina, bazie, bukszpan).

Turniej Sołectw o puchar przechodni Wójta Gminy Sułoszowa organizowany jest w Sułoszowej cyklicznie przy okazji Dożynek. Uczestnikami turnieju jest pięć drużyn sołeckich z terenu gminy Sułoszowa: Sułoszowa I, Sułoszowa II, Sułoszowa III, Wielmoża i Wola Kalinowska. Każda drużyna składała się z pięciu zawodników wliczając w tym sołtysa danego sołectwa. Okazjonalnie udział w Turnieju bierze także drużyna gości.

Nasza Biblioteka uczestniczy w akcjach czytelniczych:

  • Tydzień Bibliotek
  • Noc Bibliotek
  • Książka i Róża
  • Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom
  • Ogólnopolskie czytanie Jeżycjady
  • Narodowe Czytanie
  • Mała Książka – Wielki Człowiek

Coroczne Święto Plonów w Gminie Sułoszowa obchodzone jest w ostatnią niedzielę sierpnia. Uroczystości dożynkowe w gminie Sułoszowa rozpoczynają się w Kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułoszowej Mszą Świętą dziękczynną za zebrane plony. Po Mszy Świętej następuje przemarsz korowodu z wieńcami na boisko przy przedszkolu, gdzie ma miejsce uroczyste otwarcie oraz tradycyjny obrzęd dożynkowy.