Święto truskawki

W minioną niedzielę, 23 czerwca 2019 r. w Sułoszowej swoją premierę miało “Święto Truskawki Sułoszowskiej oraz lokalnych przepisów kulinarnych z jej wykorzystaniem”. Jeszcze przed oficjalnym otwarciem, którego w imieniu organizatorów dokonał Wójt gminy Sułoszowa Stanisław Gorajczyk, mogliśmy podziwiać występy dzieci z Samorządowego Przedszkola w Sułoszowej w ramach Dnia Rodziny.

Wśród zaproszonych gości był minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, senator Marek Pęk, posłanki Lidia Gądek oraz Elżbieta Duda, wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka. Powiat krakowski reprezentowali: starosta Wojciech Pałka, członek Zarządu Tadeusz Nabagło, wiceprzewodniczący Rady Marek Piekara oraz radni: Leszek Dolny i Piotr Opalski.

Po przywitaniu i wystąpieniach zaproszonych gości na scenę zostali zaproszeni lokalni producenci truskawek, którzy opowiedzieli o swoich gospodarstwach, metodach uprawy i posiadanych areałach. Przy scenie można było podziwiać największe truskawki, które zostały zgłoszone do konkursu na “Największą truskawkę sezonu 2019”. Najcięższy zgłoszony owoc warzył 93 g i pochodził z gospodarstwa Państwa Sylwii i Pawła Pasternaków, drugie miejsce zajęła truskawka z wagą 90 g z hodowli Państwa Teresy i Mariusza Kozioł. Ostatnie miejsce na podium zdobył owoc z wagą 83 g od Państwa Renaty i Adama Bąków. Komisja konkursowa przyznała także nagrody pocieszenia dla wszystkich uczestników konkursu. Po konkursie uczestnicy festynu mogli skosztować truskawek z okolicznych upraw na stoisku promocyjnym lokalnych producentów i ich owoce. Plantatorzy przekazali do degustacji dla uczestników Święta kilkanaście odmian truskawek. Na stoisku znalazły się także sadzonki, truskawkowy szampan, wina, nalewki, a dla najmłodszych truskawkowe soki i słodycze.

Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Sułoszowa przystąpiły do trwającego podczas Święta konkursu na najlepsze stoisko oraz potrawy z wykorzystaniem truskawki. Stoły uginały się od przygotowanych smakowitych przekąsek, dań, ciast, deserów, które można było degustować. Każde Koło zadbało również o “truskawkowe dekoracje”, obok których ciężko było przejść obojętnie. Dodatkowo na każdym stoisku można było skosztować po jednym daniu/deserze z przepisów, które znalazły się w folderze “Truskawka jest dobra na wszystko” wydanym przez KGW Sułoszowa I w ramach realizacji zadania. Komisja konkursowa ze względu na wysoki poziom degustowanych dań podczas oceny potraw, przyznała wszystkim Kołom  ex aequo pierwsze miejsce i wręczyła nagrody oraz dyplomy.

Podczas trwania Święta mogliśmy także zobaczyć występ zespołu tanecznego „Uśmiech” działającego przy Centrum Kultury w Sułoszowej. Dzieci w strojach z akcentem truskawkowym zaprezentowały 3 układy taneczne. Odbył się także konkurs na “Najszybszego szypułkowicza” oraz quiz truskawkowy, który wzbudził wiele emocji. Wszyscy uczestnicy mogli skosztować koktajlu truskawkowego, który na scenie metodą tradycyjną – tłuczkiem oraz bardziej nowocześnie – blenderem, wykonywały lokalne producentki truskawek.

Swoje stoisko mieli także Seniorzy z sułoszowskiego Klubu Senior +, na którym mogliśmy podziwiać piękne rękodzieła wykonane przez Seniorów.

Dla dzieci przygotowano truskawkowy blok rozrywkowy prowadzony przez animatorów, dmuchane zamki i wiele innych atrakcji.

Święto Truskawki Sułoszowskiej było także okazją do posłuchania koncertów muzycznych. Na scenie zobaczyliśmy zespół Menelaos oraz Dagmarę. Podczas zabawy tanecznej grał zespół FAX.

Organizatorami święta byli:

Wójta Gminy Sułoszowa Stanisław Gorajczyk

Centrum Kultury w Sułoszowej

KGW SUŁOSZOWA I

Święto współfinansowane jest ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego Rozwoju Obszarów Wiejskich EFRROW otrzymanych w ramach projektu grantowego pt. „Promocja produktów lokalnych na obszarze Jurajskiej Krainy” realizowanego w ramach Poddziałania „Wsparcie na wdrożenie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach Małego Grantu pozyskanego przez Koło Gospodyń Wiejskich Sułoszowa I na realizację zadania “Święto Truskawki Sułoszowskiej oraz lokalnych przepisów kulinarnych z jej wykorzystaniem”.

Sponsorami Święta byli:

– Spółdzielnia Rolniczo – Handlowa „Promyk” Sułoszowa

– Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Skale, która przekazała m. in. produkty nabiałowe do przygotowania koktajlu truskawkowego.

– Zakład Gospodarki Komunalnej Bolesław

– Zakład Przetwórstwa Mięsnego FOX z Wielmoży

– oraz lokalni producenci truskawek.

PODZIĘKOWANIA

 • Przede wszystkim dla lokalnych producentów truskawek, którzy mimo pełnego sezonu byli z nami.
 • Panu Piotrowi Foszczowi dyrektorowi biura LGD ”Jurajska Kraina”.
 • Dla Kół Gospodyń Wiejskich za ich niezmienne zaangażowanie i udział w święcie oraz za smakołyki, które mieliśmy okazję spróbować.
 • Dla KGW Sułoszowa I za współorganizowanie i współfinansowanie Święta z puli środków pozyskanych z Urzędu Marszałkowskiego.
 •  Seniorom, za przygotowanie stoiska, na którym można było zobaczyć efekty ich prac w postaci rękodzieła.
 • Podziękowania dla Przedszkola Samorządowego w Sułoszowej na ręce Pani Dyrektor Teresy Nowakowskiej za uatrakcyjnienie naszego Święta poprzez występy dzieci.
 • Zespołowi tanecznemu „Uśmiech” wraz z opiekunem za przygotowanie układów tanecznych oraz rodzicom dzieci za pomoc w przygotowaniu truskawkowych koszulek.
 • Pracownikom Wodociągów za nieocenioną pomoc przy rozkładaniu namiotów oraz przygotowania placu pod Święto.
 • Strażakom z jednostek OSP z terenu gminy Sułoszowa.
 • Panu Januszowi Pasternakowi za prowadzenie naszej uroczystości.
 • Stowarzyszeniu Orli Szlak za dokumentację fotograficzną imprezy.
 • Dziękujemy Wam, drodzy Uczestnicy, za tłumne przybycie i wspaniałą zabawę.