Nowości - maj 2011

Literatura dla dorosłych

Służąca , autor - Iwona Poczopko

Służąca to opowieść nie tylko o trudach miłości, rodzącej się na gruncie, na którym, wydawałoby się, zrodzić się nie powinna. To także historia o relacjach między ludźmi, których dzielą różnice kulturowe, społeczne, światopoglądowe.

Młoda i wykształcona Rosjanka, Natalia Razumowa, przyjeżdża do Polski w poszukiwaniu lepszego życia. Znajduje pracę jako służąca w domu Jakuba Kamińskiego – rozwodnika samotnie mieszkającego na przedmieściach dużego miasta. Różnice kulturowe oraz sztywna relacja pracodawca – podwładna rodzą początkowo wzajemną nieufność i dystans. Pojawienie się w domu dziecka – syna Kamińskiego z pierwszego małżeństwa – przybliża do siebie Natalię i Jakuba i sprawia, że staje się ona w jego życiu kimś więcej niż tylko pomocą domową. Uczucie do Rosjanki potęguje, gdy na ich drodze zjawia się przyjaciel Jakuba – typowy kobieciarz – który bez wahania przystępuje do walki o serce kobiety. Kamiński musi w końcu stanąć twarzą w twarz nie tylko ze swoimi uczuciami, ale i z konkurentem, a Natalia – odpowiedzieć sobie na pytanie: czy ta skomplikowana miłość jest rzeczywiście tym, czego szukała przyjeżdżając do Polski?

Cień gejszy autor: Anna Klejzerowicz

Spokojne życie znanego gdańskiego dziennikarza – Emila Żądło – zostaje zakłócone: okazuje się, że ktoś podszywa się pod niego na licznych forach internetowych. Zostawiane komentarze dotyczą zagadkowych japońskich drzeworytów. Zaintrygowany sprawą, Żądło rozpoczyna prywatne śledztwo. Choć akcja powieści rozgrywa się w dzisiejszym Gdańsku, czuć w niej niewątpliwie powiew Dalekiego Wschodu. Jaki związek z morderstwami popełnianymi w polskim mieście ma historia drzeworytów? Dziennikarz, w towarzystwie swojej ukochanej Marty, próbuje rozwiązać tajemnicę, której korzenie sięgają Japonii początków XX wieku. Oboje odkrywają przy tym piękną, ale burzliwą historię miłosną, której echo wciąż pobrzmiewa, mimo upływu lat… „Cień gejszy” w fascynujący sposób wiedzie nas przez historię i współczesność, odkrywając sekrety miłości i sztuki. Powieść trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony, przez co zainteresuje zarówno miłośników kryminałów, jak i romantycznych historii.

Tajni egzekutorzy , autor-  Danny Baz

Aribert Heim to numer 2 na liście najbardziej poszukiwanych przez Centrum Szymona Wiesenthala zbrodniarzy. Nagroda za jego schwytanie wynosi 310 tys. euro.
Tymczasem Danny Baz, były pułkownik izraelskiego lotnictwa, twierdzi, że Doktor Śmierć nie żyje od ponad 30 lat, zabity w ramach działań tajnej grupy żydowskich mścicieli.
Podczas II wojny światowej Aribert Heim przeprowadzał sadystyczne eksperymenty medyczne na więźniach obozu w Mauthausen. Po kapitulacji Niemiec, nie niepokojony, otworzył w Baden-Baden prywatny gabinet lekarski. Dopiero w 1962 roku uciekł, ścigany międzynarodowym listem gończym. Liczne ślady prowadziły do Egiptu, Urugwaju, Chile i Hiszpanii...
Danny Baz w swojej kontrowersyjnej książce utrzymuje, że tropieniem ludzi pokroju Rzeźnika z Mauthausen zajmowała się tajna organizacja o kryptonimie „Sowa”, założona i utrzymywana przez tych, którzy przeżyli Holokaust lub stracili w nim swych najbliższych.
Czy historia, która wywołała ostry sprzeciw licznych organizacji żydowskich z Centrum Szymona Wiesenthala na czele jest prawdziwa? Czy Danny Baz jest jedynie fantastą? Z biegiem lat ubywa ludzi, którzy mogliby potwierdzić jego wersję wydarzeń. Ta zaś wydaje sięniepokojąco prawdziwa...

Czarny Czwartek. Gdynia '70. Janek Wiśniewski padł

autor-  Mirosław Piepka, Michał Pruski

Fabularyzowany reportaż o tragicznych wypadkach w Gdyni z grudnia 1970 roku, podczas których zginęło 18 osób. Autorzy, dziennikarze, rozmawiali z bezpośrednimi świadkami masakry. Odnaleźli m.in. żonę Brunona Drywy, zastrzelonego portowca, ojca trojga małych dzieci, która opowiada dramatyczną historię swej rodziny. Spotkali się też z rodzicami Zbigniewa Godlewskiego, zabitego osiemnastolatka, znanego ze słynnej ballady jako Janek Wiśniewski. Napisane z sercem i dbałością o szczegóły, ilustrowane zdjęciami.