AAA_books.jpgAA_regal.jpgOstatnie.JPGP1050153.JPGP1050155.JPGP1050175.JPGP10904411.jpgS7300459.JPG

Dyskusyjny Klub Ksiązki dla dorosłych

 

„Podróż w czasie” i przez cztery miasta

 

 „Tylko Lola” Jarosława Kamińskiego to intrygujący „dwugłos” dotyczący wydarzeń z okresu PRL-u znanych wszystkim jako „Marzec '68”. Dwie bohaterki, Nina i Lidia, snują swoje opowieści starając się z perspektywy lat zrozumieć siebie i mechanizmy Historii. Życie Lidii przez tę historię zostało zniszczone, Ninę wydarzenia lat sześćdziesiątych ostatecznie wyzwoliły. Razem z bohaterkami czytelnik zanurza się w świat lat minionych. Żyje w nim próbując zrozumieć, buntuje się i poddaje, dokonuje trudnych wyborów.
Tę książkę warto przeczytać, nawet jeśli na początku trudno będzie zaakceptować jej formę. Po kilku rozdziałach, powieściowy świat zacznie układać się w konkretną całość. Książka zyskała przychylność Klubowiczek, a jednej z nich szczególnie cytat „w socjalizmie kobietom pozwalano na wiele, nawet kierować traktorem, ale swoim życiem nie”.

 

Czytaj więcej: „Podróż w czasie” i przez cztery miasta

 

Przedświąteczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece

 

 

11 grudnia 2018 r.  odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie DKK.
Podczas spotkania omówione zostały dwie książki, pierwsza z nich to: „Fosa” Sylwii Siedleckiej, książka niezwykła, pełna niepokoju i tajemnic. Rozpoczyna się w dniu ślubu Lizy, głównej bohaterki, która zanim stanie przed ołtarzem zabierze czytelnika w podróż do swego niezbyt szczęśliwego dzieciństwa i lat młodości…
Książkę Klubowiczki przeczytały z dużym zainteresowaniem, oceniły ją bardzo dobrze zwracając szczególną uwagę na piękny, literacki język. Wszystkich książka zaintrygowała, a niektórych zaskoczyło zakończenie.

Drugą omawianą dziś książką, był kryminał naszej Klubowiczki p. Karoliny Morawieckiej „Śledztwo od kuchni ...”. Zapraszamy do przeczytania recenzji książki - http://www.portalkryminalny.pl/aktualnosci/recenzje/sledztwo-od-kuchni-karolina-morawiecka2

 

Na następnym spotkaniu, które odbędzie się 22 stycznia 2019 r. będziemy omawiać książkę Jarosława Kamińskiego „Tylko Lola”.

 

Czytaj więcej: Przedświąteczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece

 

Dyskusyjny Klub Książki – spotkanie listopadowe

 

 

27 listopada 2018 r. tematem dyskusji była powieść Brygidy Helbig „Niebko”. Zaletą książki jest jej styl - prosty, ale ujmujący i chwytając za serce opisami miejsc, ludzi i ich przeżyć. "Niebko" Brygidy Helbig to zapis losów rodziny której członkowie wywodzą się z różnych kultur i całe życie szukają swojej tożsamości. Głównym bohaterem jest 80-letni Willi który urodził się w Galicji i przez lata czuł się Niemcem. Koniec wojny to moment w którym aby ratować siebie i rodzinę zaciera swoje niemieckie pochodzenie i z Willego staje się Waldemarem. Buduję swoją tożsamość o początku: uczy się pilnie języka polskiego, robi karierę w wojsku, zakłada rodzinę. I tylko w zaciszu domowym wraca do przeszłości i stara się swoją historię opowiedzieć córkom. Książka jest bardzo chaotyczna jeśli chodzi o narrację. Autorka zmienia narratorów bez zapowiedzi, skacze w czasie i czasami trudno się zorientować czyjej opowieści słuchamy. Książka zdobyła uznanie klubowiczek, odniesiono ją do naszej rodzimej historii.

Także na dzisiejszym spotkania DKK nasza Klubowiczka, debiutująca pisarka – p. Karolina Morawiecka podpisała zakupione do biblioteki egzemplarze swojej debiutanckiej książki.

 

 

Tematem dyskusji następnego spotkania, które odbędzie się 11 grudnia 2018 r. będzie książka „Fosa” autorstwa Sylwii Siedleckiej.

 

Śledztwo od kuchni czyli klasyczna powieść kryminalna o wdowie, zakonnicy i psie (z podtekstem kulinarnym)

 

 

Już w poniedziałek 7 listopada 2018 r. będzie mieć premierę książka P. Karoliny Morawieckiej mieszkanki naszej Gminy i jednocześnie klubowiczki Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Sułoszowej. Zapraszamy do zapoznania się z lekturą tym bardziej, że akcja powieści rozgrywa się w znanych nam miejscach. Już wkrótce książka w naszej Bibliotece z autografem samej pisarki.

 

                                                    

 

Czytaj więcej: Śledztwo od kuchni

 

„Miłość Peonii” na październikowym spotkaniu DKK

 

 

Na październikowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki omawialiśmy powieść Lisy See o chińskich kobietach, ich kulturze i tradycjach. See opowiada historię trzech chińskich kobiet, poślubionych jednemu mężczyźnie rozgrywającą się w XVII-wiecznych Chinach. Powieść Lisy See i tym razem podzieliła opinie Naszych czytelniczek.

 

          

 

 

Czytaj więcej: „Miłość Peonii” na październikowym spotkaniu DKK

 

„Czerwona róża, biała róża” – wrześniowe spotkanie Klubowiczek Dyskysyjnego Klubu Książki

 

 

Tematem wrześniowego spotkania członkiń Dyskusyjnego Klubu Książki było życie chińskich rodzin – zwłaszcza kobiet – w pierwszej połowie XX wieku. Dyskutowaliśmy o książce Eileen Chang „Czerwona róża, biała róża”. Książka to zbiór siedmiu opowiadań o ludziach, którzy próbują się zmierzyć z otaczającą ich rzeczywistością, ale spętani konwenansami nie są w stanie z nią wygrać. Chang tworzy poetycki obraz chińskich obyczajów i rytuałów, zderzając go z nowoczesnością. W swoich opowiadaniach autorka ukazuje przede wszystkim skomplikowaną naturę kobiet – czerwonych i białych róż – zarówno tych wyrachowanych, mściwych, fascynujących, jak i tych cichych, przykładnych, które tylko z pozoru wydają się pogodzone z własnym losem. Wrażenia po lekturze były mieszane, jednych zachwyciły, innym pozostawiły niedosyt.

 

Jest nam także niezmiernie miło poinformować, a zarazem pochwalić się faktem, iż w naszym gronie Klubowiczek DKK mamy debiutującą pisarkę. Książka Pani Karoliny, której tytułu na razie nie zdradzimy, ukaże się na przełomie października i listopada. Czekamy na nią z niecierpliwością i życzymy dalszych sukcesów literackich. 

 

Czytaj więcej: „Czerwona róża, biała róża” – wrześniowe spotkanie Klubowiczek Dyskysyjnego Klubu Książki

 

 

 

Na sierpniowym spotkaniu DKK kameralnie

Na ostatnim wakacyjnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki mówiliśmy o książce Jacka Dehnela „Krivoklat”.

 

 

Wakacyjne spotkanie Klubowiczek Dyskusyjnego Klubu Książki

 

Dnia 31 lipca 2018 r. odbyło się wakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmawialiśmy o powieści urodzonego w Gdańsku rodzimego pisarza Jacka Melchiora „Regina zamyka drzwi”. Tematem ożywionej dyskusji były przemyślenia o przeżytym życiu głównej bohaterki, dopadającej jej i nas starości, a także utraty niezależności jaką główna bohaterka straciła u kresu swoich dni.

 

 

 

 

.................................................................................................................

 

Dobre książki i kawa ... czyli czerwcowe spotkanie Klubowiczek DKK

 

Podczas przedwakacyjnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, czytelniczki dzieliły się swoimi wrażeniami z thrillera Johna Grishama - "Uprowadzenie". Zdaniem Klubowiczek omawiana w tym miesiącu książka okazała się niestety pozycją słabą.

 

--------------------------------------------------------------

Zapraszamy do Dyskusyjnego Klubu Ksiązki

DKK - Małopolska

 

Dyskusyjne Kluby Książki tworzą czytelnicy w różnym wieku, których łączy pasja czytania i poznawania nowych książek.

 • Dyskusyjne Kluby Książki wystartowały w Małopolsce na początku 2007 roku, obecnie jest ich 98, a w Polsce ponad 800.
 • DKK stanowią grupy czytelnicze, działające najczęściej przy bibliotekach publicznych i szkolnych. Klubowicze spotykają się, dyskutują o wybranej książce, którą przeczytali wcześniej. Zapraszają również do siedzib swoich klubów wybranych autorów.
 • Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie pełni funkcję instytucji koordynującej. Środki na działania DKK pochodzą z celowego programu Instytutu Książki.

 

 

Jeżeli lubisz czytać książki,
prowadzić dyskusje na ich temat,
interesują Cię możliwości twórczego wykorzystania wiedzy płynącej z literatury

 Zapraszamy Cię do Dyskusyjnego Klubu Książki w Centrum Kultury -Gminnej Bibliotece Publicznej w Sułoszowej

 Dyskusyjny Klub Książki to projekt adresowany do czytelników korzystających z bibliotek publicznych. Inicjatorem akcji jest Instytut Książki.DKK  to lokalne grupy czytelnicze działające przy bibliotekach. Ich uczestnicy spotykają się i wspólnie czytają książki ,dyskutują o nich, piszą recenzje , dzieci dodatkowo mogą malować ilustracje do przeczytanych książek.

W naszej Bibliotece działają dwa kluby DKK  - jeden dla dorosłych ,drugi dla dzieci. Klubowicze DKK spotykają się raz w miesiącu, do klubu może należeć każdy,kto lubi czytać .Nie ograniczamy  nikogo wiekowo.   

Spotykamy się w każdy ostatni wtorek miesiąca   

Książki na 2016 r.

 • J.Jonasson "Analfabetka,która potrafi liczyć (styczeń)
 • A.Olejnik " Dante na tropie" (luty)
 • Persson " To tylko dziecko"  (marzec)
 • E.Forrest "Twój głos w mojej głowie" (kwiecień)
 • A.Wojdowicz "Niepokorne Eliza" (maj)
 • M.Witkiewicz "Pierwsza na liście " (czerwiec)
 • M.Gramellini "Niech ci się coś pięknego wyśni" (lipiec)
 • H.Cygler "Złodziejki czasu " sierpień
 • L.Piotrowicz- "Wszystkie moje matki" -wrzesień
 • S.Emling - " Maria Skłodowska - Curie i jej córki" - październik
 • M.Gutowska - Adamczyk "Kalendarze " - listopad
 • M.Kordel - "Tajemnica bzów" - grudzień
 • B.O`Neal - " Niech Ci się spełnią marzenia" - styczeń 2017 r.

zobacz galerię zdjęć

Zdjęcie:

 

 

..........    .

 

  

W ramach DKK  24 X.2013 r. gościła u nas Pani Małgorzata Gutowska -Adamczyk ,autorka m.in. Cukierni  pod Amorem

 

Spotkanie autorskie z Małgorzatą Gutowską Adamczyk w CK

15 maja 2012 roku DKK z GBP w Sułoszowej na spotkaniu z Corinne Hofmann w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie


Spotkanie autorskie z Corinne Hofman, autorką "Białej Masajki "

Joomla templates by a4joomla