Święto Plonów - Dożynki Gminno - Parafialne w Sułoszowej

Tegoroczne obchody święta plonów w Gminie Sułoszowa miały miejsce 26 sierpnia 2018 r. Dożynki Gminno - Parafialne przebiegały w atmosferze obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułoszowej Mszą Świętą dziękczynną za zebrane plony. Mszy przewodniczył ks. Kanonik Leszek Kołczyk, homilię wygłosił nasz rodak ks. Grzegorz Woszczek.

Po Mszy Świętej ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe, pierwsza część oficjalnych uroczystości odbyła się w kościele gdzie miało miejsce okolicznościowe przemówienie Wójta Gminy Sułoszowa Stanisława Gorajczyka oraz powitanie przybyłych gości. Następnie miał miejsce przemarsz korowodu dożynkowego  na boisko sportowe, gdzie kontynuowano oficjalną część uroczystości dożynkowych. Korowód poprowadziła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Sułoszowej.

W Gminno – Parafialnych dożynkach w Sułoszowej wzięli udział m. in.: Łukasz Smółka – Szef Gabinetu Politycznego Ministra Infrastruktury, a zarazem Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, Wojciech Pałka Starosta Krakowski, Tadeusz Nabagło – Wicestarosta Powiatu Krakowskiego, Łukasz Piątek z-ca dyrektora ARMIR, Leszek Dolny radny Powiatu Krakowskiego, Przewodniczący Rady Gminy Sułoszowa Janusz Pasternak, radni Gminy Sułoszowa, Adam Kwapiński z-ca komendanta komisariatu w Skale, księża oraz przedstawiciele instytucji i szkół z terenu gminy Sułoszowa.

List przesłali Władysław Kosiniak Kamysz – poseł na Sejm RP oraz Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa.

Staropolskim obyczajem starostowie dożynek, p. Anita i Andrzej Pogan, przekazali na ręce Wójta Gminy Sułoszowa oraz proboszcza parafii NSPJ w Sułoszowej ks. Leszka Kołczyka dożynkowy chleb wypieczony z tegorocznych ziaren, który gospodarze podzielili sprawiedliwie wśród zebranych gości dożynkowych.

Po obrzędzie dożynkowym wystąpiły dzieci z Centrum Kultury w Sułoszowej, które do występu przygotowała instruktor p. Jadwiga Jowicz-Mocny. Dzieci zaprezentowały taniec „Panny żniwne” do muzyki Antonio Vivaldi’ego „Cztery pory roku”. Kolejnym punktem programu artystycznego był pokaz akrobatyczny dzieci z Zespołu Szkół Nr 1 w Sułoszowej, które do występu przygotowała p. Agnieszka Gorajczyk.

Nastąpiło również rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy, do którego w tym roku zgłosiło się 7 grup wieńcowych z terenu Gminy Sułoszowa – Sułoszowa I, Sułoszowa II, Sułoszowa III, Wielmoża, Wola Kalinowska, Polskie Stronnictwo Ludowe oraz po raz pierwszy w tym roku grupa dziecięca – uczestnicy warsztatów prowadzonych przy Centrum Kultury w Sułoszowej. Wyniki konkursu prezentują się następująco:

I miejsce – KGW Sułoszowa I
II miejsce – KGW Wola Kalinowska
III miejsce – Sułoszowa III

Wyróżnienie – uczestnicy warsztatów sułoszowskiego Centrum Kultury.

Po zakończeniu oficjalnej części dożynek odbył się turniej sołectw z „Jurajską Krainą” o puchar przechodni Wójta Gminy Sułoszowa, który poprowadziła p. Agnieszka Gorajczyk wraz z p. Reginą Stojek. Tegoroczne konkurencje sportowe wzbudzały uśmiech nie tylko na twarzach widzów, ale także samych uczestników turnieju. Dodatkowo w tym roku drużyny sołeckie zaprezentowały się w kolorowych koszulkach sportowych. Nagrodą w turniej był zestaw kluczy nasadowych Hartsson – 46 elementów oraz sierpy. Każda drużyna składała się z pięciu zawodników wliczając w tym  sołtysa danego sołectwa. Puchar powędrował do wygranej drużyny z sołectwa Wielmoża.

Po zakończeniu turnieju odbyły się koncerty gwiazd wieczoru – Tomasz „Coral” Ciba oraz „Ekstra Mocni”, pokaz sztucznych ogni oraz zabawa taneczna do późnych godzin nocnych.

Przybyli goście mogli korzystać z bogato zaopatrzonych stoisk z regionalnymi przysmakami przygotowanymi przez KGW z terenu gminy Sułoszowa oraz po raz pierwszy w tym roku stoisko przygotowywało także Stowarzyszenie Klub Seniora „Pod Maczugą”. Tradycyjnie można było skosztować grochówki strażackiej.

Centrum Kultury w Sułoszowej dziękuje Kołom Gospodyń Wiejskich z terenu gminy oraz Stowarzyszeniu Klub Seniora „Pod Maczugą” za upieczenie i dostarczenie do CK przepysznych ciast. Dodatkowe podziękowania dla Klubu Seniora za przygotowanie poczęstunku dla dzieci występujących podczas tegorocznego święta plonów. Słowa podziękowania kierujemy także do rodziców dzieci uczęszczających na zajęcia do Centrum Kultury w Sułoszowej za ich wyrozumiałość i pozytywny odzew na podejmowane inicjatywy. Dzieciom i ich rodzicom dziękujemy także za piękne kwiaty do dekoracji dożynkowych. Dziękujemy p. Teresie Goraj za przekazanie swoich prac na prowadzoną w trakcie dożynek akcję charytatywną na rzecz Amelii Szymczyk.

Organizatorzy Dożynek Gminno – Parafialnych w Sułoszowej składają serdeczne podziękowania za udzieloną pomoc finansową sponsorom i darczyńcom, którymi w tym roku byli:

1. Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Jurajska Kraina"

Dorota Buczek - Prezes Zarządu

Piotr Foszcz - Dyrektor Stowarzyszenia